Kategórie

Nové produkty

Najpredávanejšie produkty

Střapec promoční čepice - jaký má význam a jak vybrat barvu?

Střapec promoční čepice - jaký má význam a jak vybrat barvu?

Promoce se pomalu chýlí k závěru a za bouřlivého potlesku a křiku všech přihlížejích studenti povstanou. Na pokyn uchopí střapec, hromadně jej přesunou přes roh čtvercové promoční čepice z pravé strany na levou a vyhazují své promoční čepice vysoko do vzduchu. Všichni to známe především z amerických filmů. Jaký má ale význam přesunutí střapce? Proč je střapec promoční čepice narozdíl od konzervativní černé barvy promočních talárů a čepic barevný? Mají barvy střapců nějaký význam? Jak vybrat barvu střapce, když kupuji čepici jako dárek v Čechách či na Slovensku? Na všechny tyto otázky naleznete odpovědi v následujících odstavcích.

Promoce - studenti vyhazjící promoční čepice do vzduchu

Střapec promoční čepice je nedílnou součástí slavnostního promočního oblečení studentů na celém světě. Moderní promoční čepice se vyvinuly z klobouku renesančních umělců a studentů, tzv. "Baretta", který měl ve středu vrchní části chochol či malý střapec. Tato část promoční čepice byla postupně nahrazena barevným střapem, jak ho známe dnes. Střapec může mít různou délku, barvu i objem ale vždy nese kovový ročník s rokem, kdy student dokončil studium. Střapec má symbolický význam a je estetickým doplňkem celého slavnostního studentského oblečení. Přesun střapce přes roh čtvercové promoční čepice má dlouhou tradici a je k vidění na školách po celém světě. Studenti obvykle přesunou střapec buď hromadně na vyzvání řečníka, nebo individuálně po převzetí diplomu. U bakalářského stupně studia se střapec vždy na začátku promoce umístí na pravou stranu promoční čepice a poté se přesune přes roh na levou stranu. Tento symbolický akt je zajímavou podívanou pro diváky a obvykle vrcholem celé promoce. Má symbolizovat pomyslnou transformaci ze studenta na absolventa, který získal právo užívat nový titul. Pokud absolvent ve studiu dále pokračuje a účastní se magisterské či doktorské promoce, tak zde se střapec již nepřesouvá a po celou dobu promoce zůstává na levé straně. Střapce promoční čepice se dnes obvykle vyrábějí z polyesteru či rayonu, který je měkčí a střapec tak lépe drží přirozený tvar. Může být vyroben i z vlny, bavlny či jiných přírodních vláken. Barva střapce není celosvětově nikterak standardizována, a tak můžeme vidět nejen jednobarevné střapce snad všech možných barev ale i barevné kombinace. Výjimku tvoří USA, kde v roce 1895 vznikl projekt, který měl za úkol mimo jiné standardizovat i barvy střapců s ohledem na obor studia. Historicky se stávalo, že se na slavných univerzitách v Evropě používaly různě barevné taláry a střapce pro různé obory stejné univerzity. V USA tímto krokem navázali na tuto tradici a pokusili se ji plošně sjednotit na území celých Spojených států americkýh. Byl vydán kodex Intercollegiate Code of Academic Costume, který byl následně dobrovolně přijat 95 % všech vysokých škol a univerzit USA. Na ostatních školách je barva střapce promoční čepice obvykle dána historickou tradicí, barvou školy či fakulty nebo třeba i dosaženým stupněm vzdělání.

A jak vybrat barvu promoční čepice, když kupujete čepici jako dárek pro vašeho blízkého v Čechách či na Slovensku?

Pokud je promoční čepice kupována jako dárek k promoci, doporučujeme zvolit barvu podle některého z těchto aspektů:

Střapec promoční čepice - jaký má význam a jak vybrat barvu?

  1. Dle barvy školy (pokud má škola definované barvy nebo je obvykle užívá na svých reklamních materiálech),
  2. Dle barvy šatů obdarované (jedná-li se o absolventku),
  3. Dle oblíbené barvy absolventa či absolventky,
  4. Dle barvy oboru definované dle kodexu uznávaného univerzitami na území USA (viz níže),
  5. Dle barvy významného diplomu (např. červený diplom), který se podařil absolventovi získat.

Kde mohu studentskou čepici koupit?

Studentskou čepici zakoupíte na stránkách www.darekkpromoci.cz, kde můžete vybírat mezi několika barvami střapců. Naleznete zde i různé barvy čepic a můžete tak třeba šikovného studenta s červeným diplomem překvapit červenou studentskou čepicí s červeným střapcem.   Pro skupiny absolventů doporučujeme navštívit stránky www.napromoci.cz, které se na větší kolektivy zaměřují.  

Přehled barev dle oborů v USA (Intercollegiate Code of Academic Costume):

NáhledBarvaObor
Zinková žlutáZemědělství
BíláUmění, literatura, humanitní vědy
HnědobéžováObchod, účetnictví a podnikání
LevandulováZubní lékařství
MěděnáEkonomie
Světle modráPedagogika
OranžováStrojírenství
HnědáVýtvarné umění, architektura
VínováLesnictví, environmentální studia
KarmínováŽurnalistika
FialováPrávo
Citrónová (Lemon)Informační studia a knihovnictví
Mátová zelenáMedicína
Světlá růžováHudba
MeruňkováOšetřovatelství
StříbrnošedáŘečnictví, komunikační studia a broadcasting
Olivová zelenáFarmacie
Tmavě modráFilosofie
ZelenáTělesná výchova a fyzioterapie
TyrkysováVeřejná správa, politologie, zahraniční vztahy
LososováVeřejné zdravotnictví
ZlatožlutáVěda (sociální, přírodní a formální)
Oranžová pastelováSociální práce
Zářivá červenáTeologie, náboženství
ŠedáVeterinární lékařství

  Pokud vás zajímá, jak se promoce slaví v různých koutech světa, podívejte se do našeho článku Promoce – unikátní tradice studentů na celém světě.